Natálka a Nikolka

 

Natálka se narodila v května tohoto roku svobodné matce Veronice. Veronika vyrůstala od svých tří let v dětském domově. Když se v 18-ti letech dostala „na svobodu“, mylně se domnívala, že najde střechu nad hlavou a otevřenou náruč u své matky v Praze. A i když je Veronika lesbicky orientovaná, okolnosti ji přiměli dělat v Praze prostitutku. Je přesvědčena, že do jiného stavu ji přivedl kamarád jejího pasáka. Z kolotoče nucené prostituce ji zachránila nezisková organizace La Strada. Když ji z důvodu pohlavní nemoci odvedli ke gynekologovi, lékař jí oznámil, že je těhotná. A i když jí bylo nabídnuto těhotenství přerušit, rozhodla se, že si dítě nechá.

 

Ještě v těhotenství si přes internet našla známost, za kterou se přestěhovala do Nymburka. Když mě poprvé Veronika oslovila a požádala o drobnou sociální službu, byla již v sedmém měsíci těhotenství. Kromě jiného jsem jí přes OSPOD v Nymburce pomohla zajistit bydlení v azylovém domě pro matky s dětmi v Kroměříži. V azylovém domě se ale Veronice vůbec nelíbilo, její srdce jí táhlo zpět do Nymburka za svou přítelkyni. Takže po několika týdnech strávených v Kroměříži sbalila Veronika Natálku, pár osobních věcí a přicestovala do Nymburka, kde se společně se svou přítelkyni a její šestiletou dcerou Nikolkou ubytovali na ubytovně nižší kategorie. Po krátké době se vyhrotil jak vztah mezi ní a přítelkyní, tak soudržnost s ostatními obyvateli ubytovny. Netrvalo dlouho a Veronika s přítelkyni, s dcerou Natálkou a dcerou přítelkyně Nikolkou se octly na ulici. Ze strachu, že jim „sociálka“ odebere děti do ústavu, nepožádaly nikoho o pomoc.

 

Pár letních dnů strávili v blízkém kempu pod stanem. Když jim zcela došly finance, přemístili se ke strýci na kraj Prahy do karavanu. Již při prvotním setkání jsem Veronice řekla, že když se bude nacházet v krizové sociální situaci, může mi přes telefon nebo internet poslat SOS zprávu. A právě této možnosti, poté, co několik dnů u strýce hladověli, neměli pro Natálku sunar ani pleny, Veronika využila. Když mi Veronika do telefonu řekla, v jaké situaci se nachází, měla jsem dvě možnosti. Zavolat Fond ohrožených dětí a požádat je o pomoc, nebo poslat poštou Veronice a její přítelkyni jízdenku na vlak, aby se dopravili z Prahy do Nymburka a dále pak jsem mohla jejich situaci s nimi řešit v Nymburce. Zvolila jsem možnost druhou.

 

V Nymburce jsem holky doprovodila na OSPOD, kde jsme společně hledali řešení. Vynechám podrobnosti ostatních událostí a přejdu ke stavu, který je v současné době. Dcera přítelkyně Veroniky Nikolka, dcera Veroniky Natálka a i samotná přítelkyně bydlí v Nymburce u své sestřenice. Veronika odjela do Prahy, aby si přes neziskovou organizaci La Strada našla v Praze práci. Sestřenice, která má sama dvě děti ve věku 12 a 17 let, je v případě, že budou Veronika a její přítelkyně pracovat, ochotna se starat jak o čtyřměsíční Natálku, tak o šestiletou Nikolku. Jak se bude situace vyvíjet dál a jakou sociální pomoc si události ještě vyžádají - ukáže čas.

 

V Nymburce dne 17.09.2012                                                                             Hana Kožuriková