Rok 2012:

Náročný rok

 

 

Venku je zima a všude kolem je sníh. Mám pocit, že rok 2012 uběhl jako voda. V myšlenkách mi tento rok splývá s rokem předešlým.

 

Jsem „pyšná“ na to, že tak malá organizace rokem 2013 vstoupí do svého 15 roku aktivní činnosti. Máme za sebou velký kus práce, kdy poptávka po námi poskytovaných službách je rok od roku větší. Za roky strávené v sociálních službách musím konstatovat, že sociální situace naší cílové skupiny - osoby ohrožené sociálním vyloučením se v roce 2012 nijak nezlepšila. Ba naopak. Většina našich uživatelů je dlouhodobě v evidenci ÚP, mnoho rodin, kterým poskytujeme sociální služby odborného sociálního poradenství nebo terénních programů, žije na hranici chudoby. Mít k našim klientům pochopení a umět vidět věci i z jejich stránky je cesta, bez které se neobejdeme.

 

V naší práci však neevidujeme jen cestu plnou překážek. Když přivřu oči, vybavím si slunné dopoledne strávené s dětmi a jejich rodiči venku za stolem před naší kanceláří. Děti předškolního věku si u stolu malují, rodiče spokojeně popíjí kávičku a zaměstnanci rozdávají úsměvy na všechny strany. Dále si živě vybavuji odjezd s dětmi školního věku na tábor, kdy cítím to zvláštní napětí plné očekávání a obav. Ráj na zemi prožívali děti a vedoucí, když vyrazili s dětmi z tábora na „luxusní“ koupaliště Kníže v Jičíně. Z povzdálí jsem sledovala jiskřičky v očích a blažený úsměv na tváři všech 36 dětí, které se letošního tábora zúčastnily. Vzpomínám si, že právě v ten moment jsem si řekla, že tato, v pořadí již pátá prázdninová pobytová aktivita, stojí za to. Zážitek, který jsem si v sobě uchovala na dny, kdy slunce nesvítí, věci se nedaří, dotace snížili a v důsledku návalu práce se o mne pokouší srdeční arytmie.

 

Většina z nás si zajisté vybaví, jak ke konci roku 2012 (21.12) panoval „humbuk“ o konci světa. Ani já jsem tomuto „humbuku“ nepodlehla a naopak ke konci roku 2012 jsem už přemýšlela nad tím, co naší organizaci bude čekat v roce 2013. Jak a kam naše cesty povedou, záleží nejen na nás. Bez opory celé společnosti se neobejdeme.

 

Závěrem chci poděkovat všem, kteří nás v roce 2012 podpořili finančně. Dále pak děkuji mnoha lidem z různých institucí, kteří s námi v tomto roce spolupracovali. Mé díky patří i našim uživatelům, kteří nám projevují svou důvěru. Zcela upřímně děkuji svým drahým kolegyním, které se mnou z roku 2012 vstoupily i do roku 2013. Mají velkou odvahu, neboť cítím, že tento rok bude velmi náročný.